Text Box: تحريم ها اثری نداشته است!


آقای خامنه ای در سخنرانی ها و موعظه های خود همواره اين جمله را يادآوری ميکند که تحريم ها اثری در ما نداشته بلکه ملت ما را مصمم تر کرده است که راه درستی را انتخاب کرده است. اما....

در آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ماه رمضان به دلیل اهمیت و فوریت شرایط اقتصادی موجود کشور، در جلسه ای که با حضور احمدی نژاد و وزرای اقتصادی و دارایی، نفت، تجارت و صنعت و رئیس كل بانك مركزی، تشکیل شده بود، مسؤلين سخنانی برخلاف گفته های رهبری بيان ميدارند.

این جلسه با حضور هاشمی رفسنجانی تشکیل شده بود. در آغاز جلسه احمدی نژاد ميگويد وضعیت طوری شده که بنده تصمیم گرفتم به اتفاق همکارانم در دولت، حضور اعضای مجمع برسیم تا گزارشی از زبان مسؤلان اقتصادی دولت درباره تحریم ها و اثرات آن بر اقتصاد کشور ارايه دهيم.

سردار رستم قاسمی وزیر نفت
پس از تحریم های نفتی اتحادیه اروپا، وضعیت فروش نفت ما دچار کاهش قابل توجهی شده است. پیش از این یعنی حدود ۴ ماه قبل، نفت تولیدی ما ۲ میلیون و سیصد هزار بشکه در روز بود که هرچه به تحریم ها نزدیک تر شدیم فروش هم کاهش یافت و در حال حاضر نفت تولیدی ما زیر یک میلیون بشکه رسیده و پیش بینی ما این است که به رقم ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسيد. 

براساس اطلاعات ما، برنامه آمریکایی این است که به محض رسیدن نفت تولیدی به زیر ۸۰۰ هزار بشکه در روز خبر پیروزی تحریم ها را اعلام کنند. این خبر احتمالا در یکی از مناظره های انتخاباتی از سوی باراک اوباما اعلام خواهد شد تا برای دموکرات ها دستاورد انتخاباتی هم داشته باشد.

در حال حاضر مشتریان ثابت نفت ما کشورهای چین و هند هستند که متأسفانه چین، نفت را با قیمت بسیار نازل از ما خریداری می کند و به جای پول اعلام کرده پروژه های ایران را فاینانس می کنیم در حالی که این کار کلاهبرداری است نه فاینانس.
 
تحریم‌ها در بخش پتروشیمی نیز باعث شده تا توانایی ما در تولید مواد اولیه و آنچه برای تولید نفت کوره لازم است از بین برود. در نتیجه عدم تولید نفت کوره، تولید بنزین در پالایشگاه ها به ۱۵ درصد ظرفیت خود رسیده و نیاز کشور در حال حاضر از طریق منابع ذخیره تامین می شود. 

بنده به اعضای کمیسیون انرژی مجلس هم توضیح داده‌ام که فکری به حال قیمت بنزین بکنند تا موارد استفاده غیر کاربردی و شهروندی کاهش پیدا کند و بنزین در اختیار بخش عمومی قرار گیرد زیرا با ادامه این وضعیت عملا نمی توانیم بنزین را با نرخ کمتر از ۲ هزار و پانصد تومان آن هم با فوب خلیج فارس خریداری کنیم.


محمود بهمنی رئيس کل بانک مرکزی 
پس از وزیر نفت اظهار داشت: ما تا پیش از این ارز مورد نیاز برای خرید کالاهای تحریمی و انتقال آن ها را بوسیله افراد مورد اعتماد خودمان انجام می دادیم اما متأسفانه در حال حاضر بیش از ۴۷ پرونده مفتوح در خصوص متواری شدن این افراد با پول های بیت المال به خارج از کشور داریم که رقم آن به چند میلیارد دلار می رسد.

پس از افزایش این پرونده‌ ها تصمیم گرفتیم با عامل‌ های خارجی وارد معامله شویم و به نام آنها یا بانک تاسیس کنیم یا شرکت خارجی. این تکنیک اگرچه در ابتدا موفق بود اما رفته رفته سازمان های اطلاعاتی آن کشور ها در تعامل با سازمانهای اطلاعاتی غربی توانستند تعداد زیادی از این افراد یا شرکت ها را شناسایی کنند و آسیب جدی به نقل و انتقال کالاهای تحریمی یا انتقال پول بنمايند.

وزیر اقتصاد و دارایی، 
پس از رئیس کل بانک مرکزی خواست صحبت کند که آیت الله عباس واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی و عضو مجمع مصلحت خطاب به وی می‌گوید: آقای حسینی! روزانه بیش از هزار نامه مردمی در شکایت از گرانی‌ ها به دفتر من در مشهد ارسال می شود که از پاسخگویی به آنها عاجزم. دولت هم که میگوید نرخ تورم ۲۲ درصد است. این چه نرخ تورمی است که مرغ آن کیلویی ۷ هزار تومان شده و تورم ۲۲ درصد است؟ فرمول محاسبات شما چیست؟

وزیر اقتصاد پاسخ داد: حاج آقا نرخ تورم اعلام شده با نرخ واقعی تورم از زمین تا آسمان تفاوت دارد. نرخ واقعی ۱۲۶ درصد است اما آقای احمدی نژاد دستور دادند با توجه به جو روانی همچنان رقم های زیر ۲۴ درصد را اعلام کنیم. البته نظر مقام رهبری این بوده که در شرایط فعلی آمار واقعی اعلام نشود! تا از این شرایط عبور کنیم. 

مجید انصاری عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز و عضو مجمع مصلحت که گفته می شود کارشناس برجسته امور اقتصادی جمهوری اسلامی است، خطاب به احمدی نژاد می گوید: بنده دقیقا در نوروز ۸۵ حضور شما رسیدم و همین فضا را پیش‌ بینی کردم. اما فقط شنونده بودید و هیچ اقدام عملی انجام ندادید.

احمدی نژاد در پاسخ می‌ گوید: آقای انصاری شما که بهتر می دانید بنده در مساله تحریم ها تصمیم گیرنده نیستم. همین حرف ‌ها را خدمت مقام معظم رهبری گفتم، اما ناگهان استراتژی اقتصاد مقاومتی درآمد. بخش زیادی از این بدبختی ها نتیجه تصمیم های نادرست سیاست خارجی است. وقتی تصمیم گیر جای دیگری باشد و هر نفر یک تصمیم بگیرد همین است که می بینید.

سرلشگر حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که پنج سال پیش احمدی نژاد طاق شال ستایش گردنش انداخت خطاب به احمدی نژاد گفت: وقتی از دولت شما جریان انحرافی بیرون می‌آید توقع دارید تصمیم ‌گیر نهایی هم خودتان باشید؟ در قانون آمده تعیین سیاست خارجی بر عهده رهبری است.

احمدی نژاد در پاسخ می گوید: جریان انحرافی را کرده‌اید پتکی بر سر دولت. پس دولت چکاره است آقای فیروزآبادی؟ انشالله موفق باشید.

هاشمی رفسنجانی در پایان و بعنوان جمع بندی جلسه گفت: امیدوارم کارگزاران نظام با اتحاد و همدلی از درخت انقلاب صیانت کنند!