اقتصاد مقاومتی بخش دوم

 

 

تحریمهای اقتصادی غرب علیه ایران بعنوان یکی از عوامل اصلی نابسامانی وضعیت اقتصادی کشور در دهه گذشته عنوان ميشود، اما واقعيت اين است که مهمترين عامل رکود اصلی اقتصاد و گسترش فساد در ايران نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میباشد.

 

دراسفند ۱۳۹۴ محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو باخبرگزاری تنسیم ميگوید برای سپاهيان سازندگی ازفعالیتهای اقتصادی جدانیست وسپاه  و بسيج با اقتصاد مقاومتی خود به دولت و کشور کمک میکنند.


خامنه‌ای، برای توجیه عوامل فروپاشی اقتصاد، عنوان
اقتصاد مقاومتی را بکار میگیرد تا ندانم کاریهای خودو  دولت محبوب او احمدی نژادرا همراه با جلب پشتيانی فرماندهان سپاه وبسيج، اعمال خلاف قانون آنها را زیرعنوان اقتصادمقاومتی پوشش دهد. واين فرصت را فراهم سازدتا اگر رئيس جمهور بخواهدراهی عملی  برای ترمیم اقتصاد ملی بکار گيرد که جلب  همکاری های سرمايه گذاران خارجی ممکن است یکی ار راهکار ها باشد، مشابه سفری که روحانی به ايتاليا و  فرانسه  کرده است، غافل ازاینکه به سردارانی چون محمدرضا نقدی فرمانده بسيج اين فرصت داده میشود که عملکرد سپاه را خواسته رهبر وانمود سازد. و عبدالله حاجی صادقی، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران نيز از این فرصت استفاده کرده در شهریور ۱۳۹۴ به خبرگزاری بسیج بگويد: رئيس جمهوربا سفر خود خنجری بر پيکر اقتصاد مقاومتی فرو کرده است.

 

با توجه بشرايط حاکم درکشور روحانی تلاش ميکند سرمايه گذارانی را که علاقمند هستند در ايران سرمايه گذاری کنند، با فراهم آوردن تسهیلات مورد لزوم، آنها را تشويق به سرمايه گذاری در ايران بنمايد. تا غلاوه بر توليد کار برای گروه های بيکار جامعه، همکاری و تعادل با کشور های ديگر را که در زمان دولت احمدی نژاد به بدترين وضع ممکن تنزل کرده بود بتدريج مرتفع سازد. اما مشکل بزرگی که روحانی با آن مواجه است وجود و نفوذ بدون رقيب سپاه در اقتصاد ملی ميباشد. عاملی که سرمايه گذاران خارج از کشور، یا اگر در داخل کشور بخواهند در حوزه ای سرمايه گذاری کنند، سپاه انقلاب ايران که اقتصادرا ملک طلق خود ميداند، با عناوين مختلف و راه های متنوع از آن جلوگيری خواهند کرد.

 

هرچند امريکا هنوز تحريم های خود را از گارد سپاهيان برنداشته است، در اینصورت افرادی همچون بابک زنجانی  با نمايندگی از سوی آنها شروع به  کار خواهند نمود. و سناريوی بازداشت، محاکمه و ظاهرا زندانی شدن بابک زنجانی عليرغم اينکه کارهای خلاف او آشکار و واضح میباشد، هنوز قوه قضائيه وانمود ميکند نتوانسته يا اجازه نداشته در مورد محاکمه او به عنوان گسترش فساد و سوء استفاده از منابع مالی کشور اتخاذ نماید. درحالی که انگشتان کسی را که برای تامين غذای خانواده خود لقمه نانی را به سرقت میبرد سریعا قطع مینمایند.

 

رئيس جمهور روحانی ار اوايل رياست خود همواره تلاش داشته است به گونه ای سرمايه گذاران خارج از کشور را برای سرمايه گذاری در ايران تشويق کند و اگر هنوز اقدامی صورت نگرفته وجود مافيای سپاه میباشد که حمايت رهبر را همواره همراه داشته است. و دامنه نفوذ خود را به اکثر فعاليت های صنعتی و اقتصادی کشور گسترده کرده است که تقريبا به اکثربخش های تجاری و اقتصادی دسترسی دارد:

انرژی؛ نفوذ کامل به بهره برداری از گاز (پارس جنوبی در خليج پارس) توسط شرکت خاتم الانبيا که درپروژه های ساختمانی و مهندسی نيز همه راه ها را بسوی افراد، جز سپاه بسته شده است.

 

حمل ونقل: برای توسعه ترن سريع السير از تهران به قم، اصفهان و شيراز با سرمايه گذاری 7/2 ميليارد دلار(اين بودجه ازکجا تآمين شده است در ابهام ميباشد) پروزه ای که دولت تصميم گرفته است آنرا راکد نمايد. تصاویر کارکنان ترن ها نشان میدهند خانم هایی هستند که با زیباترین لباس و آرایش ازمسافرین پذیرایی میکنند درحالی که نماینده سوم اصفهان را که با 250 هزار رای به نمایندگی انتخاب شده است به بهانه اینکه در سالهای پیش با استاد خود در دانشگاه دست داده است با اعلام عدم صلاحیت جنتی  از نمایندگی محروم میشود.

 

سرمايه گذاری با بودجه اعتباری قسمت اعظم شرکت ها و سازمان های مخابراتی که در اختيار و زير نظر سپاهيان است، به بهانه واگذاری شرکتهای دولتی به بخش های خصوصی در زمان رياست جمهوری احمدی نژاد.

 

گستردگی سازمان های وابسته به سرداران سپاه به اين بهانه بوده است که گردان های سپاهيان بعد از پايان چنگ های ايران و عراق و ويرانی کارخانجات توليدی و همچنين ساختمانی در قسمت اعظم استان های ايران پس از پايان جنگ به سپاه واگذار گرديده بود که بودجه آن از طرف دولت تآمين میشده است.

 

محمد علی جعفری، فرمانده  کل سپاه، در تیر ماه ۸۹ گفته بود: بر اساس  تدابیر و فرامين فرماندهی معظم کل قوا عمل سپاه صرفا عمل نظامی نبوده و این سازمان عظیم باید در همه زمینه‌ های  سیاسی، امنیتی و  فرهنگی آمادگی حضور داشته باشد!

 

رئیس جمهور روحانی پیش ازمعرفی کابینه خوددر یک نشست خبری ميگويد اقتصاد ايران حالت انحصاری به خود گرفته و بايد از اين وضعيت رها شود. و در ادامه ميگويد: شايسـه است که سپاه انقلاب منحصرادرحوزه های اقتصادی خاص ومبارزه با قاچاق فعاليت داشته باشد.


حسن روحانی پس از آن نیز گاهی در اظهاراتی در اين موارد به سپاه تذکر ميدهد. به عنوان مثال در همایش ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد ميگويد:
با تجمع قدرت دریک نهاد، فساد ایجادمیشود. اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت وتبلیغات در یکجا جمع شود، حتما فساد حاکم شده است.

هرچند وی دراین سخنان به طور مستقیم نامی از سپاه نمی برد اما همین اظهارات هم واکنش ‌هایی را از سوی مقامات سپاه در پی داشته است.


با وجود این  انتقادات و اظهارات، اکنون  همچنان سپاه پاسداران در بیشتر فعالیتهای ‌اقتصادی حضور کامل دارند. خصوصی سازی و اقتصاد  مقاومتی نيز بهانه ای شده تا دامنه این حضور بطور مداوم گسترش یابد. در تلاطم این تنش ها سازمان مهندسی  و ساختمانی گارد انقلابی سپاه هر روز دامنه فعاليتهای خود را زير نام پايگاه خاتم الانبيا که درسال 1366 ظاهرا برای ترميم ويرانیهای جنگ ایران عراق توسط سردار عبدالهی تآسيس شده بود، که بتدريج کنترل همه کار های مهندسی  و زير بنایی و ساختمانی را در کنترل گرفته که هنوز در حال توسعه ميباشد.

 

در سال 1384 با انتخاب احمدی نژاد توسط رهبر معظم که دامنه تحريم ها گسترش  می یابند و کشورهای اروپایی که درپروژه پارس جنوبی شرکت داشتند از ايران خارج میگردند، و کنترل پارس جنوبی در اختيار سپاه انقلابی قرار میگیرد که  قرار دادی با ارزش 21 ميلیارد دلار با دولت احمدی نژاد منعقد ميشودکه هنوز نتيجه ای از آن عايد مردم ايران نشده است.

 

موارد و پروژه هايی که سپاهيان انقلاب اسلامی ذراختيار داشته و دارند عبارتند از:

انرژی: در پروژه پارس جنوبی که هنوز در اختيار آنها ميباشد و مردم ايران دیناری از ان تاکنون دریافت نداشته اند..

ساختمان سازی و مهندسی: گارد سپاهیان انقلاب سرپرستی و کنترل پروژه های ساختمانی و تأسيسات زير بنايی در کشور را انجام میدهند.

 

حمل و نقل: بنياد خاتم الانبيا ساخت و سرپرستی ترن سریع السير تهران به قم، اصفهان و شيراز را اجرا و آنرا در اختيار دارد

.

مخابرات: گردان های سپاهیان انقلاب کنترل شرکت های مخابراتی در کشور را در کنترل و اختيار خود دارند.

 

بانک و شرکت های اعتباری: سپاهيان انقلاب اسلامی در اکثر بانکها و سازمانهای اعتباری سهيم ميباشند.

 

در بعضی از شرکت های انرژی وابسته به سپاه، پاسداران برای پاسخ به اعتراضات نمايندگان دولت عده ای مهندس انرژی تازه فارع التحصیل شده که وابسته به سپاه نيستند را استخدام نموده اند تا به دولت آقای روحانی وانمود کنندکه کنترل سازمان های وابسته به سپاه، کارشناسانی غير از سپاهیان را نيز در اختيار دارند.

 

سردار عبدالهی درنامه ای  از آقای  اسحق جهانگيری معاون رئيس جمهور در مورد پروژه ترن سريع الاسیرگله ميکند که گزارشاتی که درموردعملکرد سپاه داده ميشود اقتصادی نيست بلکه گله ای است سياسی که ممکن است پيشرفت پروژه را به تآخيراندازد. اما اسخاق جهانگيری متذکرمیشود که مسآله  مشکلی است بين عمل کرد سازمان خاتم الانبيا و وزرا که به نحوی بايددرامور پروژه دخالت داشته باشند. اما سردار عبدالهی از عملکرد خاتم النبا درمورد پروژه ترن سريع السیر دفاع کرده و قرار داد با دولت چين را در راستای منافع ايران ميداند.

 

پس ازبررسی متن قرارداد با چين، دولت تصميم ميگيرد دراين مورد با شرکت زیمنس وکروپ آلمان و شرکت ترن های سراسری ايتاليا مذاکره نماید. ضمنا در فروردين ماه دولت ایران برای گسترش ترنهای سریع الاسیر بین تهران، همدان، قم واراک شروع به مذاکره نموده است که با مخالفت سردار عبدالهی مواجهه ميگردد. درپشت پرده اين سناریو ها و چپاولگریهای غم انگیز  و ویران ساز کشور چه کسانی هستند که نه سرداران سپاه آن را فاش میسازند، و نه دولت روحانی  واقعيات را به مردم ايران میگویند و یا اجازه ندارند واقعیات  پشت پرده را فاش سازند؟  چگونه و تا چه زمانی ملت ايران نباید از معمایی که خامنه ای ادعای رهبری آنرا دارد آگاهی يابد؟

 

رضا آذرخش