Text Box: آيا تاريخ تکرار ميشود؟

اکثر ما ايرانی ها متأسفانه آگاهی چندانی درمورد تاريخ ميهن خود نداريم ، به اين دليل اشتباهات تاريخی همواره در کشور ما تکرار خواهد شد. 

تاريخ چند قرن اخير نشانگر اين  واقعيت است که دولتهای انگليس و روسيه همواره در ايران در پی آن بوده اند که از ضعف دولتهايی که پشتوانه مردمی ندارند برای گسترش سلطه استعماری خود بهره برداری نمايند.

 پس از به قدرت رسيدن نظام اسلامی در ايران روسيه با توجه به اين واقعيت که حاکمين از پشتيبانی اکثريت مردم ايران برخوردار نميباشد، منافع خويش را در آن می بيند که با تظاهر به پشتيبانی نظام در مشکلات بين المللی از خوان گسترده غارت نظام بهره برداری کند.

مثال واضحی از اين غارت، دريافت ميليارد ها دلار برای تکميل پروژه نيروگاه هسته ای بوشهر و آماده ساختن آن برای بهره برداری بوده که به عناوين و بهانه های مختلف از راه اندازی نيرو گاه طفره رفتند، تا نهايتا لاشه نيروگاه بدون فعاليت در گوشه ای از بندر بوشهر در حال فرسوده شدن به جا مانده است. 

شواهد نشان ميدهند که راه يابی ويروس های استاکس در سيستم نيروگاه نيز با همکاری رئيس کارشناسان روسی مقيم بوشهر بوده است، چون چند روز پيش از فعال شدن ويروس ها از ايران خارج و ديگر باز نگشته است و کارشناسان روسی نيز به تدريج از ايران خارج ميشوند. معهذا به نظر ميرسد بايد خوشحال بود که فاجعه چرنوبيل در آنجا تکرار نشده، زيرا از همان طرح نيروگاه چرنوبيل در روسيه کپی برداری شده بود و ضريب اُسيب پذيری زيادی داشت.  

قرارداد فروش صد فروند هواپيمای مسافری که بعد از سقوط چند فروند از آنها دچار سرنوشتی نامعلوم شدند. و نهايتا قرارداد ساخت موشکهای اس 300 به دولت ايران است که بعد از پرداخت همه اقساط آن از واگذاری آنها به دولت ايران خودداری کرده اند زيرا به دنبال منافع بيشتری از سوی کشور های ديگر است. 

به دنبال خودداری از تحويل موشک های اس 300 دولت ايران اعلام داشت که در زمینه عدم اجرای قرارداد اس ۳۰۰ از شرکت دولتی صادرات تسلیحاتی روسیه به دادگاه بین‌المللی ژنو شکایت کرده‌ است.

 بنا به گزارش رادیو فردا روسیه تهدید کرده‌ که اگر ایران شکایت خود را در مورد قرارداد موشک‌ های اس۳۰۰  پس نگیرد با کاهش حمایت مسکو در زمینه برنامه هسته ‌ای خود روبر‌و خواهد شد.

به گزارش وب ‌سایت خبرآن‌ لاین، رامین مهمان‌ پرست روز سه ‌شنبه، ۲۴ مرداد، عليرغم تهدید روسیه، اعلام ميدارد که رابطه ایران و روسیه خوب است چیزی که بین ما و روسیه وجود دارد قراردادی است که به امضا رسیده و ما مایل به اجرای این قرارداد هستیم و روند اجرای آن درحال پيشرفت است. 

مهمان پرست اظهار ميدارد پرداختن بیش از حد رسانه‌ ها به مسأله اس ۳۰۰ حقيقت ندارد. اما بعضی از رسانه‌های کشورها و جریان‌های سیاسی به دنبال طرح مسائلی هستند که روابط خوب ایران و روسیه را دچار خدشه کنند. ما قراردادی مانند خیلی از قرارداد های دیگر امضا کرده‌ایم و مایل به اجرای آن هستیم.

اما حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اظهار این که ما نیازی به پشتیبانی روس ها در فعالیت ‌های صلح‌آمیز هسته ای نداریم گفت اگر روس‌ها به دنبال این هستند که پول جمهوری اسلامی ایران را بخورند خواب‌ شان پریشان است.

مسکو برای توجيه عدم تحويل موشک ها اعلام ميدارد که درراستای اجرای آخرین قطعنامه تحریمی سازمان ملل از تحویل اس ۳۰۰ به ایران خودداری ميکند.

روزنامه کومرسانت، چاپ مسکو، روز جمعه، ۲۰ مردادماه، از قول یک منبع نزدیک به رئيس جمهور روسیه نوشت که  اگر ایران شکایت خود را برای عدم تحویل پايگاه موشکی اس ۳۰۰ پس نگیرد، مسکو در قبال برنامه هسته‌ای ایران موضع سخت‌ گیرانه‌ تری اتخاذ خواهد کرد و از حمایت ایران در مسأله هسته‌ای دست بر خواهد داشت .
به گزارش خبرآن‌لاین، عوض حیدر پور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، روز سه‌ شنبه در این مورد گفت که به باور او کنار کشیدن روسیه از موضوع حمایت از برنامه هسته‌ای ایران آسیبی به جمهوری اسلامی نميزند و جمهوری اسلامی ایران باید به شکایت خود ادامه دهد و ما نیازی به پشتیبانی روس ‌ها در فعالیت‌ های صلح‌ آمیز هسته ای خود نداریم، چرا که در موضوع هسته‌ای ملت ایران باید پشتیبان دولت باشند که هستند.
 
وی در ادامه می افزايدفضای کلی روابط ما با روسیه همواره این گونه بوده که ما هیچ‌ گاه نمی‌توانیم به روس‌ها اعتماد کنیم و آنها در موضوع اس ۳۰۰ هم از ابتدا دنبال منافع ملی خودشان بودند.

یک روز پیش از اين اظهارات علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بود  انتشار خبر تهدید روسیه فضا سازی غربی‌ها برای تحت ‌تاثیر قرار دادن روابط خوب ایران و روسیه است